Před rokem, když přestupoval ze Žižkova do polského třetiligového týmu, tak si hodně lidí říkalo, že je to krok zpátky. Tomáš Petrášek však zatím prožívá životní sezónu, která je stejně jako ta minulá zakončená postupem do vyšší soutěže. Jeho ambiciózní tým Raków Czeschostowa si tuto metu dal jako cíl již před startem soutěže. V posledních dvou zápasech půjde už jen o celkové prvenství, což může být třešnička na dortu této povedené sezóny. Tomáš na sebe upoutal svými výbornými výkony pozornost větších klubů. Hovoří se dokonce o zájmu klubů z nejvyšší polské soutěže. Takže kdo ví, je možné, že to zároveň pro něho budou i poslední dva zápasy v dresu Rakówa.
 Zajistili jste si postup dvě kola před koncem. Jak se postup zrodil, probíhalo vše hladce nebo vás postihla nějaká krize?
 Měli jsme příležitosti si postup zajistit už čtyři kola před koncem, nakonec jsme si museli počkat. Je to určitě splnění našeho cíle. Došli jsme k němu tvrdou prací na trénincích, držíme si svoji koncepci, náš herní styl. Byly samozřejmě i horší momenty, důležité však bylo, že jsme na ně vždy odpověděli dobrým výkonem. Po 32 kolech máme 65 bodů, skóre 59:28, což je, si myslím, skvělá bilance.

Hodně jsem zapracoval na mentální stránce. V klubu od toho máme jednoho z nejlepších mentálních trenérů v Polsku. Stále mám však rezervy v koncentraci v zápase po celých 90 minut. Pokud chci být opravdovým dirigentem obrany, a vlastně celého týmu, musím na tom stále pracovat.

Fanoušci vašeho týmu po zápase obklíčili autobus a slavili s vámi. Vypadalo to na rušný postupový večer.Tuším, že i od vedení bylo povoleno víc než jedno pivko. 🙂 Jak oslavy probíhaly? 
Dosáhli jsme historického postupu na úroveň druhé ligy po 17 letech. Máme v kotli skvělé fanoušky, kteří za námi jezdili po celém Polsku. Tentokrát byl sektor hostí na stadionu v Bytomi uzavřen. Klub tak na rychlo uspořádal akci, která se velmi podařila. Kolem tisíce diváků sledovalo náš zápas na našem stadionu na velkoplošné obrazovce. My jsme ho vyhráli 4:1 a co jsem slyšel, panovala tam vynikající atmosféra. No a potom to přivítání bylo opravdu skvělé, nezapomenutelné. Vedení nás však upozornilo, že je ten úspěch třeba oslavit, ale opatrně. Hned ráno jsme měli trénink a začátek přípravy na zápas s Odrou Opole o první místo.
Bavili jste se s vedením o ambicích v příští sezóně?
Zatím jsme se soustředili pouze na tuto sezónu. Osobně jsem se s majitelem klubu bavil o ambicích klubu v zimě při prodloužení mého kontraktu. Musím říct, že nejsou skromné. Majitel chce do města vrátit Ekstraklasu, je to velmi ambiciózní člověk.
Vstřelil jsi zatím 8 ligových branek. Pouze o jeden gól zaostáváš za nejlepším střelcem vašeho týmu. To je pro obránce pěkná vizitka. Jak jsi z osobního hlediska spokojený se svými výkony? 
Málokdy jsem sám se sebou spokojený. Ale cítím, že jsem si v našem klubu vytvořil silnou pozici a dostal jsem se tu do podvědomí veřejnosti. To mě zavazuje být co největším profesionálem. A těch 8 branek? Kdo mě zná, tak ví, že ta moje velká hlava občas dokáže něco vstřelit. 🙂
 
Na čem naopak vidíš, že je stále potřeba pracovat?
Hodně jsem zapracoval na mentální stránce. V klubu od toho máme jednoho z nejlepších mentálních trenérů v Polsku. Stále mám však rezervy v koncentraci v zápase po celých 90 minut. Pokud chci být opravdovým dirigentem obrany, a vlastně celého týmu, musím na tom stále pracovat. Při mých parametrech je pořád třeba zlepšovat koordinaci pohybu, obratnost. Co se týče herních věci, tak například kontrolu prostoru před přijetím míče, nabrání útočníka v našem vápně, bránění 1 na 1 na zemi.. Na zlepšování je toho stále dost:)

Po prvních měsících v klubu sis pochvaloval zázemí a profesionalitu, která v klubu panuje. Je opravdu tak velký rozdíl v servisu, který jsi zažil v českých klubech a v Rakowe?
Jak už jsem jednou říkal, nikdy jsem se v Česku neprosadil do top klubu, ve kterým je veškerý servis, který by měl být v profi fotbale automatický. My máme sice stařičký stadion, který nevypadá hezky. Je majetkem města. Klub je v něm v nájmu. Zázemí, jako jsou kabiny a například posilovna, regenerace přímo na stadionu.. To je prostě slabé, přirovnal bych to k Malšáku, rozdíl mezi druholigovými kluby, kde jsem působil a námi je profesionalita, která je od trenérů a prezidenta klubu vyžadována. S tím však souvisí servis, lékařská péče, neustálá kontrola našeho výkonu a zdravotního stavu. Dále třeba marketing, práce s fanoušky. Opravdu jsem se dostal do velmi ambiciózního klubu, ve kterém se mohu soustředit pouze na fotbal.
 V průběhu podařené sezóny se občas hovořilo o tvém přestupu do vyšších pater. Jak to s tebou v tomto ohledu vypadá?
Klub už v zimě uplatnil opci a prodloužil mi kontrakt do roku 2020. Musím říct, že jsem za to šťastný. Je to pro mě velké ocenění, kterého si vážím. Jak už jsem psal, vybudoval jsem si v klubu svoji pozici, což mě stálo a denně stojí hodně práce a úsilí. Samozřejmě je příjemné poslouchat, že tady dlouho nezůstanu, že mě brzy koupí jeden z klubů Ekstraklasy a tak dále. S majitelem klubu jsme domluveni, že o velmi zajímavou nabídkou z nejvyšší soutěže, by se zajímal. Chtěl by však udělat velký obchod. Já se ale snažím soustředit co nejvíc na sebe, na věci, které dokážu ovlivnit. Chci dál jít tou cestou, kterou jsem se vydal a neustupovat z ní.

Pin It on Pinterest

Share This